ROZWÓJ GATUNKU OPEROWEGO W AZERBEJDŻANİE

Keywords: Opera, muzyka, styl, charakter, twórczość, opera na Wschodzie

Abstract

Opera jest złożonym dziełem syntetycznym, łączącym tekst i strukturę sceniczną muzyki i dramaturgii. Korzenie niektórych elementów powstającego w naszych czasach gatunku opery należy wiązać z przeszłością historyczną. Znaczenie słowa opera pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego budowanie, budowanie, budowanie. Treścią jest prezentacja różnych gatunków muzyki w języku scenicznym. Mechanizmy rozwoju gatunku operowego zarówno klasycznych kompozytorów europejskich, jak i kompozytorów azerbejdżańskich są szczegółowo badane przez współczesnych muzykologów narodowych. Kształtowanie się opery jako najbardziej złożonego i wieloaspektowego gatunku muzycznego naszej kultury odgrywa ważną rolę w kształtowaniu gustu estetycznego młodego pokolenia. Największe prace w tym zakresie spoczywają głównie na wydziałach i katedrach szkolnictwa wyższego, które w placówkach oświatowych prowadzą prace na specjalności kompozycja zawodowa i muzykologia. Na marginesie należy zaznaczyć, że artykuły, monografie i rozprawy pisane z zakresu studiów nad tą dziedziną wyrażają także zainteresowanie kierunku muzycznego tą dziedziną. Na tym polu niezaprzeczalne są zasługi Uzeyira Hajibeyova, założyciela profesjonalnej szkoły kompozytorskiej w Azerbejdżanie. Pod wpływem postępowej myśli filozoficznej i estetycznej klasyczna opera azerbejdżańska, która rozwinęła się w życiu publicznym, stała się jednym z niezwykłych obszarów kultury narodowej Azerbejdżanu XX wieku. W ubiegłym stuleciu wszystkie obszary narodowej twórczości muzycznej Azerbejdżanu przeszły trudną i zaszczytną drogę i w kierunku oświecenia stały się nieodłącznym bogactwem kulturowym narodu.

References

1. Solmaz Kasimova (1973). Dzieła operowe kompozytorów radzieckiego Azerbejdżanu.
2. Gasimova S.C., Bagirov N.H. (1984). Azerbejdżańska radziecka literatura muzyczna.
3. Hajibeyov U. Artykuł. Bakinsky Rabochi, 16 marca 1938.
4. Zamina Najafova (2012). Azerbejdżańska Orkiestra Ludowych Instrumentów Muzycznych i miejsce gatunku suity w twórczości kompozytora. Nakhchivan.

Abstract views: 11
PDF Downloads: 7
Published
2024-07-08
How to Cite
Vahid Mammadov, M. (2024). ROZWÓJ GATUNKU OPEROWEGO W AZERBEJDŻANİE. Scientific Journal of Polonia University, 62(1), 80-84. https://doi.org/10.23856/6210
Section
LANGUAGE, CULTURE, COMMUNICATION