ANALIZA WPŁYWU PANDEMII COVID-19 NA ZDAWALNOŚĆ NOTARIALNEGO EGZAMINU ZAWODOWEGO
Abstract
Epidemia COVID-19 była jednym z kilku czynników, który mógł mieć wpływ na dostęp do egzaminów notarialnych w 2020 roku. Należy jednak wskazać, że wpływ ten nie miał jednostronnego charakteru. W przypadku egzaminów notarialnych rzeczona zależność miała negatywny charakter, co jest zauważalne przede wszystkim poprzez nagły spadek liczby osób, które zdecydowały się przystąpić do omawianego egzaminu w stosunku do ubiegłego roku. Spadek liczby osób, które uzyskały pozytywny wynik z rzeczonego egzaminu prawdopodobnie nie pozostawał w bezpośrednim związku z epidemią COVID-19. Należy postawić tezę, iż zdawalność egzaminu notarialnego charakteryzuje się wysokim zróżnicowaniem wyników w różnych latach. Czynnikami, które mają decydujący wpływ na osiągane przez przystępujących rezultaty, pozostają przede wszystkim trudność pytań egzaminacyjnych, czy też stopień przygotowania zdających osób.
References
2. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 (Dz.U. z 1997 nr. 78 poz. 483) z póź. zmianami.
3. Sarnecki P., Komentarz do art. 17, [w:] Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, L. Garlicki (red.), t. IV, Warszawa 2005, s 2.
4. Ustawa z dn. 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22 poz. 91 z późn. zm.)
5. Wiatrowski J., Nowicka A. „Egzegeza przyczyn skokowego przyrostu podmiotów świadczących profesjonalną pomoc prawną” Scientific Journal of Polonia University, 2019, 32.1: 110-115.
6. Wiatrowski J., Wiatrowski K., Rozdział w Monografii Tom II pod tytułem „Problemy Zdrowia Publicznego”. Tytuł rozdziału – Lekarz jako zawód zaufania publicznego- Wydawnictwo Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 2020 r. s. 79.
7. Wiatrowski K., Wiatrowski J., Wanot B. „Uwarunkowania i ekonomiczno-prawny charakter wykonywania prawniczych profesji zaufania publicznego w konfrontacji z zawodem lekarza” Częstochowa 2020 r. Wydawnictwo Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie s. 11.
Abstract views: 271 PDF Downloads: 265